Akce, které se již uskutečnily

Na konci června na letišti v Táboře úspěšně proběhl Slet československých letadel – nádherná akce! Brzy zde naleznete bohatou fotogalerii…

Slet 2014

Slovo organizátora:

Dovolte nám ohlédnutí za prvním ročníkem akce Slet československých letadel, který se konal v Táboře  28.6. 2014. Navazoval  tak na neoficiální Hradec Open v Jindřichově Hradci minulý rok.

Původně přátelská sešlost pilotů z různých aeroklubů se vyvinula v událost, která předčila očekávání pořadatelů i mnohých návštěvníků. Na táborské letiště se slétlo neuvěřitelných 40 strojů československé výroby i s nadšenými posádkami – něco kolem 80-ti lidí. Celkem se přišlo na Slet podívat kolem 200 příznivců aviatiky, přestože akce primárně nebyla určena pro veřejnost.  Piloti své stroje vyrovnali do tří tematických řad, takže stojánka zabírala značnou část plochy přistávací dráhy 16/34.

V první řadě stojánky dominovaly dvoumotorové stroje  Aero 145 a L-200 Morava a zejména vítěz soutěže o nejkrásnější letadlo Sletu  M1C Sokol OK- CSR z letiště Točná.  Zdatně jim sekundovaly legendární L-60S Brigadýr  a Z-37 Čmelák.

Následovala řada trenérů a dalších strojů značky Zlín řady 42. Většina z nich se zúčastnila velkoskupiny, která se vznesla nad městem po společném briefingu a obědě. Zde panovala velmi přátelská atmosféra a bylo znát, že letci z různých aeroklubů se dokáží naladit na stejnou vlnu.

Vedení letového programu stejně jako pilotáže vůdčího letounu skupiny se ujal Tomáš Jirmus. Do vzduchu se mu povedlo vyskládat  27 letadel československé výroby.  Piloti se drželi velmi disciplinovaně dohodnuté formace a podařilo se jim na nebi vykouzlit tvar hejna tažných ptáků ve dvou šípovitých sestavách, za nimi trojice Sokolů a uzavírala je dvojice největších účastníků.

Po té navazoval program letových ukázek účastníků přihlášených na brifingu. Odborná porota v čele s leteckou akrobatkou Hanou Babčanovou je hodnotila v soutěži o nejlepší ukázku Sletu.

Přestože jsme mohli vidět velké umění leteckých akrobatů na motorových letounech, největším zážitkem zůstala společná skupina 27 československých letadel v čele s překrásnou Aero 145 OK- DAJ.  Tato ukázka byla po právu vyhodnocena jako nejlepší z celého Sletu mimo jiné taky proto, že symbolizovala smysl celé akce: Setkání milovníků československých letadel na jednom nebi.

Oslava těchto krásných strojů a jejich opatrovatelů pokračovala až do večera.  Ti, co nemuseli odletět ,si užili správného aeroklubového života  se vším, co k tomu patří. Na rožni se točilo prase, ze sudů točilo pivo a mladí táborští aeroklubáci tříbili ostatním hudební vkus v party stanu.

Někteří tento krásný horký den zakončili v bazénu,  jiní až do rána debatovali s kamarády z jiných aeroklubů, které dlouho neviděli. A organizátoři si pořádně oddechli, že to všechno tak dobře dopadlo.

Za  rok se na Vás těšíme zase. Děkujeme Vám všem, co jste přiletěli, přijeli, přišli, pomáhali a bavili se.

Díky za to, že jste umožnili shromáždit na jednom letišti letadla, která jsou součástí našeho společného průmyslového a kulturního dědictví, o něž je ctí a povinností  se starat.

Děkujeme zvláště našim partnerům, bez nichž by se nemohla tato akce uskutečnit. Vážíme si Vaší podpory  československým letadlům a jejich svátku, který se i díky Vaší pomoci stane tradicí.

Michal Masař

Photo by Jan Červinka, 2014